Šiame žingsnyje reikėtų susirinkti būtiną informaciją, rekomenduojama pasikonsultuoti su miesto globos centrų specialistais.
Nuolatinė globa (rūpyba)
Tai tėvų globos netekusio bei dėl susiklosčiusių sąlygų į savo namus grįžti negalinčio vaiko globa (rūpyba), padedanti jam augti pilnaverčiu žmogumi globėjo (rūpintojo) šeimoje.Dauguma poreikį padėti vaikams jaučiančių šeimų pirmiausia susimąsto apie įvaikinimą. Vis dėlto labai daug vaikų, likusių be tėvų globos, įvaikinti nėra galimybių. Tokiu atveju tinkamiausia globos forma – nuolatinė globa. Nuolatinė globa – tai vaiko priežiūra, auklėjimas, jo teisių ir teisėtų interesų atstovavimas bei gynimas iki jo pilnametystės.
Kiekvienais metais vis daugiau šeimų atranda save globoje. Daugumos šeimų apsisprendimą globoti lemia jų vidinis noras padėti. Kartais sprendimą globoti nulemia ir pareigos jausmas – kai apsisprendžiama globoti savo anūkus, seseris, brolius ar kitus giminystės ryšiais susijusius vaikus.
Kodėl vaikams paskiriama nuolatinė globa (rūpyba)?
Kai vaikas netenka savo tėvų arba tėvai dėl vienokių ar kitokių priežasčių (priklausomybių, ligos, socialinių įgūdžių stokos, nesirūpinimo vaiku ar piktnaudžiavimo tėvų valdžia) negali juo pasirūpinti, vaikui priskiriamas globėjas, kartais ir iki pat pilnametystės.
Kokios yra nuolatinio globėjo (rūpintojo) pareigos?
Globėjas rūpinasi vaiku įvairiapusiškai: užtikrina jo priežiūrą, auklėjimą, ugdymą, jo interesų ir teisių gynimą ir atstovavimą. Nuolatinis globėjas rūpinasi vaiku nuolat, sudarydamas vaikui tinkamas sąlygas augti dvasiškai ir fiziškai, suteikia jam būstą, maitinimą, socialinę apsaugą, visapusišką pagalbą ir palaikymą. Tai ilgalaikis įsipareigojimas, nes vaikai – viena iš labiausiai pažeidžiamų visuomenės grupių, todėl labai svarbu, kad nuolatinis globėjas gebėtų užmegzti tinkamą ryšį su globojamu vaiku, paremtą abipusiu pasitikėjimu, galėtų užtikrinti nepertraukiamą priežiūrą. Jeigu nuspręsite tapti nuolatiniu globėju, prieš tai reikės įvertinti jūsų pasirengimą ir pasiryžimą prisiimti šią atsakomybę.
Kas gali tapti nuolatiniais globėjais?
Globėju galite tapti, jei Jums jau 21, bet ne daugiau nei 65 metai. Jeigu Jums 65 arba daugiau metų, galite globoti vaiką, ne jaunesnį nei 10 metų. Artimi giminaičiai globėjais gali tapti sulaukę 18 metų. Nėra svarbu, ar esate vienišas, ar turite sutuoktinį (partnerį).
Kuo nuolatinė globa (rūpyba) skiriasi nuo įvaikinimo?
Nuolatinės globos (rūpybos) atveju esminius sprendimus dėl vaiko priima ir išlaikymui lėšas skiria valstybė bei savivaldybė. Taip pat vaikas neįgyja globėjų šeimos pavardės, teisių į turto paveldėjimą, o pati globa (rūpyba) gali būti atšaukta ar panaikinta. Nuolatinė globa (rūpyba) yra geresnis sprendimas vaikams, dažnai palaikantiems santykius su biologiniais tėvais.
Kita vertus, įsivaikinus vaikas tampa visaverčiu šeimos nariu ir paveldėtoju, nes įvaikinimo metu nutrūksta visi ryšiai tarp vaiko ir biologinės jo šeimos. Įvaikintojai tampa vaiko tėvais pagal įstatymą.
Kuo nuolatinė globa (rūpyba) skiriasi nuo laikinos?
Laikina globa nustatoma tada, kai vaiko sveikatai ir gyvybei kyla grėsmė ir jis paimamas iš jam nesaugios aplinkos bei perduodamas laikinam globėjui (rūpintojui). Laikinosios globos tikslas yra grąžinti vaiką į biologinę šeimą, todėl nuolatinė globa skiriasi nuo laikinosios tuo, kad yra nustatoma teismo sprendimu, kuriuo tėvams apribojama tėvų valdžia, ir tęsiasi iki vaiko pilnametystės.
Žingsniai, norint tapti nuolatiniu globėju (rūpintoju):
Priimkite sprendimą
Gaukite sveikatos pažymą
Reikalinga 046/a forma. Kreipkitės į savo gydymo įstaigą dėl sveikatos pažymos gavimo. Jeigu kartu Jūsų šeimoje gyvena vyresni nei 16 metų asmenys, jie taip pat turės pateikti sveikatos pažymą kaip ir Jūs.
Dokumentų pateikimas
Gavę sveikatos pažymą, kreipkitės į savo gyvenamosios vietos Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos teritorinį skyrių ir pateikite reikiamus dokumentus:
- Prašymą, kuriame nurodomas pageidaujamų globoti ir auklėti vaikų skaičius, jų amžius ir lytis.
- Sveikatos pažymas (forma 046/a).
- Kartu gyvenančių vyresnių kaip 16 metų asmenų raštiškus sutikimus.
Daugiau informacijos apie dokumentus ir jų pateikimą: https://vaikoteises.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/vaiko-globa-ir-ivaikinimas/vaiko-globa-rupyba/kas-gali-ir-kaip-tapti-globejais-rupintojais
Sulaukite sprendimo
Tarnybos teritorinis skyrius, įvertinęs pateiktą prašymą, atliks pradinį įvertinimą dėl Jūsų pasirengimo tapti globėju (rūpintoju) ir apie priimtą sprendimą Jus informuos. Jei pradinis įvertinimas bus teigiamas, informacija apie tai bus išsiųsta Jums ir globos centrui, kuriame Jūs mokysitės. Apie tai, kur vyks mokymai, kokiomis dienomis, kokiu adresu, artėjant mokymams globos centro specialistai Jums praneš elektroniniu paštu ar telefonu. Kai kuriais atvejais socialiniai darbuotojai gali Jūsų paprašyti pateikti daugiau informacijos apie save ir savo aplinką, kurioje bus globojamas vaikas, užpildyti anketą arba surinkti informaciją apie Jus iš kitų įstaigų ar institucijų. Tai daroma dėl vaiko interesų, kad nekiltų menkiausių abejonių dėl vaiko saugumo.
Kviečiame į mokymus
Gavus teigiamą pradinį dokumentų vertinimą, Globos centras pakvies Jus ir Jūsų sutuoktinį (partnerį) į privalomus mokymus, kurių trukmė – 7 savaitės. Po jų specialistai apsilankys Jūsų namuose individualiems pokalbiams.
Gaunama išvada globai (rūpybai)
Išklausius mokymus, Jums ir Jūsų sutuoktiniui (partneriui) per 10 darbo dienų nuo mokymų pabaigos, specialistai parengs išvadą dėl Jūsų pasirengimo vaiko globai.
Laukimas ir sprendimo priėmimas
Gavus teigiamą išvadą, reikės luktelėti skambučio iš globos centro su pranešimu, kad Jūsų globa reikalinga konkrečiam vaikui ar vaikams, tuomet – supažindinimas su dokumentine informacija, o dar vėliau – susitikimai ir sprendimo priėmimas.
Kiekvienam globėjui (rūpintojui) yra prieinama Globos centro pagalba. Tai įstaiga, kuri ne tik teikia socialines paslaugas globėjams (rūpintojams), bet ir kuria santykį su šeimomis, padeda, palaiko. Visos globos centro paslaugos yra nemokamos ir teikiamos viso globos proceso metu pradedant nuo mokymų iki kol tęsiasi globa (rūpyba).
Paslaugas gali gauti visos Vilniaus miesto globėjų ir įtėvių šeimos, taip pat asmenys, svarstantys apie globą ir įvaikinimą. Dėl išsamios informacijos, kviečiame teirautis Vilniaus miesto vaiko teisių apsaugos skyriaus, tel. +370 613 51 122 arba el. p. Vilniaus.miestas@vaikoteises.lt