Laikina globa (rūpyba)

Tai laikinai be tėvų globos (rūpybos) likusio bei ypač sudėtingoje situacijoje esančio vaiko globa (rūpyba), suteikiant jam saugumą ir apgaubiant jį rūpesčiu bei šiluma.

Nemažai kam atrodo savaime suprantama, kad priimant vaiką globoti į savo šeimą, įsipareigojama juo rūpintis iki pilnametystės. Iš dalies tai tiesa – didžiajai daliai vaikų, patekusių į globą, reikia nuolatinių globėjų, kurie jį užaugintų iki pilnametystės ir išleistų jį į gyvenimą. Tačiau egzistuoja ir kita, visuomenėje kol kas dar mažai žinoma, tačiau labai reikalinga ir prasminga vaikų globos rūšis – laikinoji vaiko globa.

Laikinoji globa reikalinga vaikui tada, kai nėra aišku, ar jis galės grįžti atgal į savo tėvų namus, ar jam bus reikalinga nuolatinė globa. Pirmiausia globėjų yra ieškoma artimiausioje vaiko aplinkoje – tarp artimųjų giminaičių, vyresnių brolių ar sesių. Jei tokių globėjų rasti nepavyksta, jų ieškoma tarp giminystės ryšiais nesusietų asmenų. Bet kuriuo atveju, laikinosios globos tikslas – grąžinti vaiką į jo biologinę šeimą, todėl ji netrunka ilgiau nei vienerius metus.

Kodėl vaikams paskiriama laikina globa (rūpyba)?

Jeigu vaikas neturi tėvų arba tėvai dėl vienokių ar kitokių priežasčių (priklausomybių, ligos, socialinių įgūdžių stokos, nesirūpinimo vaiku ar piktnaudžiavimo tėvų valdžia) negali juo pasirūpinti, jam priskiriamas laikinas globėjas. Tai asmuo, kuris laikinai likusį be tėvų globos vaiką prižiūri savo namuose, natūralioje šeimos aplinkoje, užtikrindamas jam fizinį ir emocinį saugumą, ugdymąsi, auklėjimą, atliepia vaiko poreikius ir suteikia kasdienę priežiūrą. Globos trukmė – iki 12 mėnesių, kol vaikui baigsis laikinoji globa. Per šį laiką vaikas gali būti sugrąžintas į biologinę šeimą, jam gali būti nustatyta nuolatinė globa arba jis gali būti įvaikintas.

Kokios yra laikino globėjo (rūpintojo) pareigos?

Globėjas, nepriklausomai nuo globos trukmės, rūpinasi vaiku įvairiapusiškai: užtikrina vaiko priežiūrą, auklėjimą, ugdymą, jo interesų ir teisių gynimą ir atstovavimą. Laikinas globėjas rūpinasi vaiku iki 12 mėnesių, kol vaikui bus rasti ilgalaikiai globėjai, įtėviai arba vaikas galės saugiai grįžti į biologinę šeimą. Jeigu nuspręsite tapti laikinu globėju, prieš tai reikės įvertinti jūsų pasirengimą ir pasiryžimą prisiimti šią atsakomybę.

Kas gali tapti laikinais globėjais (rūpintojai)?

Globėju galite tapti, jei jums jau 21, bet ne daugiau nei 65 metai. Jeigu jums 65 arba daugiau metų, galite globoti vaiką, ne jaunesnį nei 10 metų. Artimi giminaičiai globėjais gali tapti sulaukę 18 metų.

Kuo laikina globa skiriasi nuo nuolatinės globos (rūpybos)?

Laikina globa nustatoma tada, kai vaiko sveikatai ir gyvybei kyla grėsmė ir jis paimamas iš jam nesaugios aplinkos ir perduodamas laikinam globėjui (rūpintojui), iki kol išnyksta priežastys, dėl kurių vaikas buvo paimtas iš šeimos, arba priimamas sprendimas kreiptis į teismą dėl nuolatinės globos nustatymo. Kitaip nei nuolatinės, laikinosios globos tikslas yra kaip įmanoma greičiau grąžinti vaiką į jo biologinę šeimą, todėl ji negali trukti ilgiau nei vienerius metus.

Žingsniai, norint tapti laikinu globėju (rūpintoju):

Priimkite sprendimą
Gaukite sveikatos pažymą
Dokumentų pateikimas
Sulaukite sprendimo
Kviečiame į mokymus
Gaunama išvada globai
Laukimas ir sprendimo priėmimas

Kiekvienam globėjui (rūpintojui) yra prieinama Globos centro pagalba. Tai įstaiga, kuri ne tik teikia socialines paslaugas globėjams (rūpintojams), bet ir kuria santykį su šeimomis, padeda, palaiko. Visos globos centro paslaugos yra nemokamos ir teikiamos viso globos proceso metu pradedant nuo mokymų iki kol tęsiasi globa (rūpyba).

Paslaugas gali gauti visos Vilniaus miesto globėjų ir įtėvių šeimos, taip pat asmenys, svarstantys apie globą ir įvaikinimą. Dėl išsamios informacijos, kviečiame teirautis Vilniaus miesto vaiko teisių apsaugos skyriaus, tel. +370 613 51 122 arba el. p. Vilniaus.miestas@vaikoteises.lt

Skip to content