Įvaikinimas

Įvaikintojai tampa vaiko tėvais pagal įstatymą.

Susiklosčius aplinkybėms, kai vaikas netenka biologinių tėvų, priimti jį į savo šeimą kaip visapusiškai visavertį šeimos narį gali nauji tėvai. Įvaikinimo metu teismas perduoda visas biologinių tėvų teises ir pareigas įtėvių šeimai, o vaiko ryšiai su biologiniais tėvais nutrūksta. Visas procesas yra konfidencialus, todėl biologiniai tėvai nebeturi jokių teisių į jų įvaikintą vaiką, o bet kokia informacija, susijusi su vaiku, gali būti viešinama tik įtėviams leidus arba gavus teismo sprendimą. Taip pat svarbu prisiminti, kad įvaikinimas negali būti atšauktas ar panaikintas – tai yra pagrindinis įvaikinimo ir globos skirtumas. 

Plačiau apie įvaikinimą skaitykite čia.

Kokios yra įvaikintojų pareigos?

Jūsų įsipareigojimas įvaikintam vaikui – toks pat, kaip ir visų tėvų: jūs visapusiškai atsakingi už įvaikinto vaiko fizinę, dvasinę ir materialinę gerovę.

Globos specialistai rekomenduoja su įvaikintu vaiku kalbėtis atvirai. Viena iš Jūsų pareigų – kurti tarpusavio pasitikėjimu paremtą ryšį su vaiku. Todėl svarbu su vaiku atvirai kalbėtis apie jo praeitį, iš kur jis atsirado ir kodėl atsiradote Jūs – šeima, kuri jį myli, rūpinsis juo ir visada bus šalia. Tai leis vaikui užaugti pasitikinčia asmenybe. Ir jeigu vaikas tai sužinos iš Jūsų pačių, ne iš pašalinių žmonių, mažesnė tikimybė, kad jis liks įskaudintas ir kils nepasitikėjimas Jumis.

Kas gali įsivaikinti?

Jūs tapsite naujaisiais vaiko tėvais, todėl turite būti tinkamai pasirengę šiam svarbiam ir neatšaukiamam žingsniui. Iki pat vaiko pilnametystės Jūs būsite atsakingi už vaiką, todėl prieš perimant visas teises į jį, visos atsakingos pusės turi būti garantuotos, kad Jūs tai ne tik sugebėsite, bet ir galėsite pasirūpinti vaiku. Tai užtikrinama įvertinant:

Amžių. Reikia nepamiršti, kad vaiko interesai yra visų svarbiausi, todėl siekiama, kad įsivaikinti norintys asmenys galėtų tinkamai pasirūpinti vaiku iki jis sulauks pilnametystės. Amžiaus skirtumas tarp įvaikintojo ir įvaikinamojo turi būti ne mažesnis nei 18 metų. Įvaikinant sutuoktinio vaiką, amžiaus skirtumas gali būti sumažintas iki 15 metų.

Santuokinį statusą. Įsivaikinti galėsite tik jeigu esate susituokę. Tačiau jeigu esate vienišas (-a) arba įsivaikinti ketina tik vienas iš sutuoktinių, teismas gali padaryti išimtį, jeigu tai nepažeis vaiko interesų.

Kitų savo vaikų savijautą. Labai svarbu užtikrinti visų vaikų, augančių Jūsų šeimoje, interesus. Naujas šeimos narys gali sukelti stresines situacijas kitiems Jūsų auginamiems vaikams.

Sveikatą. Taip pat labai svarbu, kad Jūs būtumėte pakankamai sveikas rūpintis nepilnamečiu asmeniu.

Kitus dalykus. Būtina įvertinti, ar neturite ar neturėjote problemų su teisėsauga.

Įsivaikinti vaiką galėsite net jeigu ir neturite nuosavo būsto (pvz., nuomojatės), tačiau vaiko saugumui svarbios gyvenimo sąlygos – ar namai, kuriuose gyvenate, yra tvarkingi, saugūs, ar kaimynystė yra saugi.

Įstatyme nėra numatyta, kiek pajamų šeima privalo turėti. Tačiau privalote įsivertinti, ar Jūsų gaunamos pajamos yra užtektinos Jums ir vaiko visaverčiam gyvenimui.

Daugiau informacijos apie išimtis ir įvaikinimą https://vaikoteises.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/vaiko-globa-ir-ivaikinimas/ivaikinimas/kas-gali-ivaikinti 

Kuo įsivaikinimas skiriasi nuo nuolatinės globos?

Įvaikinimo atveju Jūs tampate vaiko tėvais ir esate teisiškai už jį atsakingi. Vaiko ryšiai su biologiniais tėvais nutrūksta, vaikas tampa Jūsų paveldėtoju, gauna Jūsų pavardę, kai kuriais atvejais gali būti keičiamas vaiko vardas. Vaikui ir Jums priklauso visos socialinės, įstatymuose numatytos išmokos, kaip ir visiems vaikams bei juos auginančioms šeimoms. Įvaikinimas negali būti atšauktas ar panaikintas.

Žingsniai, kuriuos turėsite žengti norėdami įsivaikinti:

Priimkite sprendimą
Gaukite sveikatos pažymą
Dokumentų pateikimas
Sulaukite sprendimo
Kviečiame į mokymus
Gaunama išvada
Laukimas ir sprendimo priėmimas

Kiekvienam vaiką įsivaikinančiam asmeniui yra prieinama Globos centro pagalba. Tai įstaiga, kuri ne tik teikia socialines paslaugas, bet ir kuria santykį su šeimomis, padeda, palaiko. Visos globos centro paslaugos yra nemokamos ir teikiamos viso įsivaikinimo proceso metu ir po jo.

Paslaugas gali gauti visos Vilniaus miesto globėjų ir įtėvių šeimos, taip pat asmenys, svarstantys apie globą ir įvaikinimą. Dėl išsamios informacijos, kviečiame teirautis Vilniaus miesto vaiko teisių apsaugos skyriaus, tel. +370 613 51 122 arba el. p. Vilniaus.miestas@vaikoteises.lt

Skip to content